Загрузить Adobe Flash Player

  Главная

  Новости

  Интервью

  Авторские Статьи

  Пресса о нас

  Фотогалерея

  Вопрос-Ответ

  Автобиография

  Полезные Ссылки

  Контакты

  Политзаключенные

  Законодательство

  Новости сайта

  Архив

  English version

  by eng pl lv fr


- Таможенный кодекс таможенного союза

- Каталог предприятий и организаций СНГ

- Тюрьмы Беларуси

- Деловая Украина




Рассылка


Content.Mail.Ru

Rambler's Top100

05.10.2004

Białoruś Dziennikarze walczą o ostatnią w Grodnie gazetę niezależną

- Ukaranie redaktor “Birży informacji” Aleny Raubieckiej za zniewagę prezydenta Łukaszenki traktujemy jako zapowiedź likwidacji ostatniej w Grodnie niezależnej gazety. Tą pikietą dajemy sygnał władzom, że nie oddamy gazety bez walki - mówi szef grodzieńskiej filii Białoruskiego Zrzeszenia Dziennikarzy Paweł Mażejka.

Andrzej Pisalnik z Grodna. Walka o wolne słowo (levonevsky.org)

Andrzej Pisalnik z Grodna. Walka o wolne słowo (levonevsky.org)

Około piętnastu dziennikarzy grodzieńskich protestowało wczoraj w centrum Grodna przeciwko nałożeniu ok. 600 dolarów grzywny (tyle, ile wynosi ponadpółroczna pensja) na Alenę Raubiecką z gazety “Birża informacji”. Miała ona znieważyć prezydenta Aleksandra Łukaszenkę w komentarzu redakcyjnym, krytykując rozpisane przez niego referendum konstytucyjne o zniesieniu ograniczenia sprawowania urzędu do dwóch kadencji. Dziennikarze grodzieńscy odebrali tę decyzję sądu jako zapowiedź likwidacji ostatniej w Grodnie gazety niezależnej.

Pięciu protestujących trzymało po kartce z wyrazem. Całość układała się w hasło: “W Grodnie sądzą dziennikarzy!!! ” Po kilku minutach zjawili się umundurowani milicjanci oraz oficer po cywilnemu, filmujący akcję na wideo. Po ostrzeżeniu, że “nie wolno stać z plakatem w ręku” ustawieni w szeregu dziennikarze przemaszerowali centralną ulicą miasta - miejscowym deptakiem.

- Wybraliśmy łagodną formę protestu, by nie zostać aresztowanymi - tłumaczył w rozmowie z “Rz” przebieg akcji Paweł Mazejka. - Nie chodziło bowiem (przynajmniej na razie) o obronę dziennikarza przed odpowiedzialnością karną ani o likwidację gazety. Chcieliśmy jedynie zakomunikować władzom, że każdy kolejny przypadek represji wywoła nowe protesty.

Historia prześladowań prasy grodzieńskiej niemal zawsze wiąże się z godnością Aleksandra Łukaszenki. W 2001 roku pod zarzutem jego zniesławienia zlikwidowano gazetę “Pahonia”. Rok później jej redaktora Mikołę Markiewicza oraz reportera Pawła Mażejkę skazano na 2,5 roku oraz dwa lata ograniczenia wolności. Nie trafili do więzienia, jak twierdzą, tylko dzięki międzynarodowej akcji solidarności z nimi. O tym, że mają rację, można się było przekonać niedawno, gdy za obrazę prezydenta po dwa lata więzienia dostali liderzy grodzieńskich przedsiębiorców Walery Lewoniewski oraz Aleksander Wasiljew. Represje wobec współpracującej z nimi nowej gazety Markiewicza “Dień” skończyły się jedynie zawieszeniem pisma. “Birża informacji” to już ostatnia niepaństwowa gazeta społeczno-polityczna w Grodnie. Z punktu widzenia władz w Grodnie jest jednak o jeden niezależny tytuł za dużo.

Andrzej Pisalnik z Grodna

http://new-arch.rp.pl/artykul/508798_Walka_o_wolne_slowo.html

Ключевые слова: , ,








При полном или частичном использовании материалов сайта ссылка на levonevsky.org обязательна

© 2006 -2016 г. www.levonevsky.org


TopList


ЗОНА - специальный проект. Белорусская тюрьма. Уголовное дело по оскорблению Президента Республики Беларусь.

"Предприниматель" - электронная версия бюллетеня ИП Беларуси

ООН В мире Беларусь 16

Акции протеста Репрессии

Союзное государство СНГ

Политика Общество Тоp

Высокие технологии Наука

Экономика Культура Цены

Спорт Финансы Вооружение

Малый бизнес Юмор

Недвижимость Авто новости





NewsBY.org - Новости Беларуси. News of Belarus

UK Laws - Legal Portal

Белорусский Правовой Портал